Baty, palcaty

Bestsellery
1 z 5
Palcat skokowy York Lexus
49,00 zł 56,00 zł Cena min. z 30 dni: 49,00 zł
65
Bat do lonżowania Przybylski D1, czarny
89,00 zł
160
Bat do lonżowania D EKO, brązowy
59,00 zł
160
Bat do lonżowania, czarny
59,00 zł
160
Strona
z 5

Wszyscy wiedzą, że baty nie służą do wyładowywania własnych frustracji na koniu, ale jakby to nie zabrzmiało do komunikacji z koniem. Baty i palcaty są częściej kupowanymi akcesoriami do jazdy konnej i używane są do wzmocnienia działania łydki, utrzymania odpowiedniego tempa na parkurze czy zasygnalizowania koniowi wykonania jakiejś czynności, są pomocne w szkoleniu ujeżdżeniowym.

W różnych dyscyplinach jeździeckich używa się zwyczajowo różnych batów.

  • Do ujeżdżenia stosowane są baty o długości od 90 do 140cm z tym, że najpopularniejsze długości to 110cm i 120cm (120cm jest to max dozwolona długość bata na zawodach z wyjątkiem zawodów międzynarodowych oraz mistrzostw i pucharu kraju - tam startuje się bez bata) Batem ujeżdżeniowym pracuje się na zadzie. Bat ujeżdżeniowy znajduje jeszcze zastosowanie do jazdy w damskim siodle i ponieważ siedzi się w nim bokiem to bat zastępuje „brakującą” łydkę działając naciskiem.
  • W skokach stosuje się baty zwane palcatami. Palcat ma długość 60-75cm.
  • ​Nie zapominajmy jeszcze o batach stosowanych do wyścigów, batach powożeniowych, batach do lonżowania…

A co najważniejsze, nie zapominajmy o rozsądnym używaniu batów i palcatów. Ich nadużywanie jest źle widziane w środowisku jeździeckim i może być potraktowane jako znęcanie się nad końmi.

Wybór odpowiedniego bata jest relatywnie prosty, musi odpowiadać dyscyplinie jeździeckiej, którą uprawiamy, powinien być ładny i dobrze leżeć w ręce. Wystarczy machnąć kilkoma batami i dajemy gwarancję, że sami będziecie wiedzieli, który jest dobry.

Jeżeli chodzi o znanych, cenionych i polecanych producentów batów to mamy bardzo dobra polską firmę Przybylski Baty Palcaty i bardzo dobrą niemiecką markę Fleck. Reszta to dalekowschodnia produkcja, która czasem jest dobra a częściej średnio słaba, ale za to tania.

Zapoznaj się z pełną ofertą batów i palcatów w naszym sklepie jeździeckim. Zapraszamy.