Baty, palcaty

Bestsellery
1 z 3
Bat do lonżowania Przybylski D1, czarny
84,00 zł
160
Bat do lonżowania D EKO, brązowy
57,00 zł
160
Bat do lonżowania, czarny
57,00 zł
160
Palcat START Gell, red
48,00 zł
65
Palcat START Gell, navy
48,00 zł
65
Bat York Lexus, czarny
41,00 zł
65
Strona
z 3

Wszyscy wiedzą, że baty nie służą do wyładowywania własnych frustracji na koniu, ale jakby to nie zabrzmiało do komunikacji z koniem. Baty i palcaty są częściej kupowanymi akcesoriami do jazdy konnej i używane są do wzmocnienia działania łydki, utrzymania odpowiedniego tempa na parkurze czy zasygnalizowania koniowi wykonania jakiejś czynności, są pomocne w szkoleniu ujeżdżeniowym.

W różnych dyscyplinach jeździeckich używa się zwyczajowo różnych batów.

  • Do ujeżdżenia stosowane są baty o długości od 90 do 140cm z tym, że najpopularniejsze długości to 110cm i 120cm (120cm jest to max dozwolona długość bata na zawodach z wyjątkiem zawodów międzynarodowych oraz mistrzostw i pucharu kraju - tam startuje się bez bata) Batem ujeżdżeniowym pracuje się na zadzie. Bat ujeżdżeniowy znajduje jeszcze zastosowanie do jazdy w damskim siodle i ponieważ siedzi się w nim bokiem to bat zastępuje „brakującą” łydkę działając naciskiem.
  • W skokach stosuje się baty zwane palcatami. Palcat ma długość 60-75cm.
  • ​Nie zapominajmy jeszcze o batach stosowanych do wyścigów, batach powożeniowych, batach do lonżowania…

A co najważniejsze, nie zapominajmy o rozsądnym używaniu batów i palcatów. Ich nadużywanie jest źle widziane w środowisku jeździeckim i może być potraktowane jako znęcanie się nad końmi.

Wybór odpowiedniego bata jest relatywnie prosty, musi odpowiadać dyscyplinie jeździeckiej, którą uprawiamy, powinien być ładny i dobrze leżeć w ręce. Wystarczy machnąć kilkoma batami i dajemy gwarancję, że sami będziecie wiedzieli, który jest dobry.

Jeżeli chodzi o znanych, cenionych i polecanych producentów batów to mamy bardzo dobra polską firmę Przybylski Baty Palcaty i bardzo dobrą niemiecką markę Fleck. Reszta to dalekowschodnia produkcja, która czasem jest dobra a częściej średnio słaba, ale za to tania.

Zapoznaj się z pełną ofertą batów i palcatów w naszym sklepie jeździeckim. Zapraszamy.