Sztyblety Hippica
Każdy kto chociaż otarł się o polskie jeździectwo słyszał o rodzimej marce Hippica, która produkuje bardzo dobrej jakości sztyblety, czapsy i oficerki.
W tym artykule przyjrzymy się dokładniej sztybletom Hippica. Poznamy najpopularniejsze modele, ich warianty i opiszemy właściwości sztybletów Hippica.
Z marką Hippica współpracujemy od powstania sklepu Tundra czyli od roku 2005. Pozwoliło to nam dokładnie poznać poszczególne modele sztybletów i przekonać się, że jeżeli ktoś potrzebuje profesjonalnych butów do jazdy konnej to powinien bardzo poważnie brać tę markę pod uwagę. Jeżeli jeszcze porównamy ceny podobnych jakościowo produktów zagranicznych to wybór Hippiki wydaje się oczywisty. Znamy wielu jeźdźców, którzy po krótkiej przerwie na inną markę (bo ileż można jeździć w tych samych sztybletach) wracali z ulgą do sprawdzonych sztybletów.
Hippica produkuje cztery modele sztybletów: Classic, Elite, trzewiki St. Gallen i Prestige. Każdy z tych modeli może być wykonany w kolorze czarnym lub brązowym. Są to całoroczne sztyblety w których komfortowo jeździ się od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Sztyblety Hippica Classic – wkładane sztyblety z gumką z boku
Jest to najpopularniejszy model sztybletów produkowany zarówno dla dzieci, kobiet jak i dla mężczyzn. Mają klasyczny kształt. Ładnie wyglądają z czapsami tworząc jednolita powierzchnię, jakby jeździec miał na sobie oficerki. Ten model sztybletów musi być trochę szerszy w kostce, żeby dało się go włożyć. Może to być kłopotliwe dla osób z niskim podbiciem, bo stopa w bucie będzie latała, a dla osób z wysokim podbiciem, bo ciężko będzie założyć takie sztyblety. Założenie czapsów stabilizuje ten model na stopie. Jeżeli jednak kształt buta jest odpowiedni to dostajemy długowieczne sztyblety o klasycznym wyglądzie, które łatwo się czyści.
Sztyblety Hippica Elite – sztyblety z zamkiem z boku.
Łatwo się je wkłada. Mają krój dobrze przylegający do stopy. Są polecane osobom z wąskimi stopami i niskim podbiciem. Są bardzo trwałe. Zamek z boku jest jest wysokiej jakości i nie stanowi większego problemu eksploatacyjnego, rzadko ulega awariom. Znakomicie żywotność zamka przedłuża dbanie o to, żeby nie dostał się do niego piasek i błoto, co jest właściwie jedyną przyczyną awarii.
Wiązane sztyblety Hippica – trzewiki do jazdy konnej
Z przodu trzewiki wiązane na sznurówkę i a z tyłu zapinane na zamek. Trzewiki ze sznurówkami umożliwiają doskonałe dopasowanie buta do nogi. Są polecane dla osób z wysokim podbiciem. Duży zakres regulacji umożliwia założenie grubszej skarpety gdy jest chłodno i komfortowe korzystanie ze sztybletów nawet w chłodne dni. Zamek z tyłu buta daje możliwość bezproblemowego zakładania i zdejmowania bez potrzeby ciągłego rozwiązywania sznurówek. Buta reguluje się sznurówkami do stopy a zakłada i ściąga przy użyciu tylnego zamka. Zamek zabezpieczono u góry zapięciem na zatrzask, żeby nie rozpinał się samoczynnie podczas jazdy. Pomimo wysokiej jakości zamka jest on najczęstszym źródłem awarii. Praktycznie nie ma możliwości takiego korzystania z trzewików, żeby nie zabrudzić zamka co stosunkowo często, choć nie zawsze, doprowadza do jego awarii.
Sztyblety Hippica Prestige
Sztyblety o podobnych właściwościach jak Hippica Classic połączona ze sztybletami Elite. Kopyto na którym kształtowany jest but jest takie samo jak do sztybletów Elite – przeznaczone na stopy z niskim podbiciem. Bezproblemowa eksploatacja podobnie jak w sztybletach Classic. Rzucająca się w oczy różnica wynika ze zdobień w postaci perforacji skóry. Nie są to dziurki na wylot więc nie polepsza to wentylacji a jedynie stanowi element ozdobny.
Właściwości sztybletów Hippica
Sztyblety Hippica są produkowane w rozmiarach 30-35 dla dzieci, 36-41 damskie, 40-47 męskie. To rozróżnienie wynika z kształtu podeszw. Inne proporcje ma podeszwa dziecięca, inne damska no i męska, która jest po prostu masywniejsza. Długości wkładek podajemy w poniższej tabeli:
Bardzo rzadko zdarzają się zastrzeżenia co do jakości zastosowanej skóry. Górę buta wykonuje się z naturalnej bydlęcej skóry licowej. Skóra ta ma obniżoną nasiąkliwość, co jest istotne ze względu na warunki, w których eksploatowane są sztyblety. Końskie odchody/mocznik lub słony pot niszczą skórę powodując jej przesuszenie, sztywność i pękanie. Obniżona nasiąkliwość przedłuża znacznie żywotność sztybletów. Hippica bardzo dba o jakość stosowanej skóry. Czasami doświadczamy tego boleśnie ponieważ zdarzają się przerwy w produkcji wynikające z braku skóry o odpowiedniej jakości i trzeba czekać na nią poczekać. Mamy za to pewność, że producent trzyma wysokie standardy.
Warto zwrócić uwagę, że sztyblety Hippica maja unikalną podeszwę produkowaną specjalnie tylko do sztybletów tej marki. Jest ona odpowiednio sztywna przez co stopa w strzemieniu nie męczy się. Zbyt miękka podeszwa nie chroni stopy przed wrzynającym się boleśnie strzemieniem. Jest to jedna z istotniejszych właściwości dobrych sztybletów. Zrobienie odpowiednio twardej a jednocześnie sprężystej podeszwy jest sztuką, której najczęściej nie posiedli dalekowschodni producenci sztybletów nastawieni na masowa produkcję dla zagranicznych dostawców. Podeszwy, które montuje Hippica mają jeszcze odpowiedni bieżnik. Nie za duży i nie za mały, który bardzo dobrze trzyma się strzemion przez co łatwiej jest utrzymać stopę we właściwym miejscu. Kończąc temat podeszwy należy jeszcze zwrócić uwagę, że w przypadku sztybletów tej marki wszystkie podeszwy są jednocześnie klejone o przyszywane do buta. Taka technika montowania podeszw zredukowała prawie do zera reklamacje związane z odklejaniem się podeszwy a jest to bardzo istotne gdyż sami wiemy w jakich ciężkich warunkach przychodzi pracować sztybletom.
Konserwacja sztybletów
Dbanie o sztyblety nie nastręcza kłopotów. Należy je traktować jak inne buty skórzane. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
Zakonserwowanie sztybletów przed pierwszym użyciem. Takie zalecenie wynika z tego, że często w warunkach stajennych mamy do czynienia z bardzo niesprzyjającymi warunkami dla skóry. Chodzi głównie o koński mocz, błoto, wilgoć, kurz, słony koński pot. Są to warunki naturalne w stajni i to jest normalne, ale zakonserwowanie sztybletów przed pierwszym użyciem zapobiegnie wpiciu przez skórę mocznika i soli. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy są to substancje które powodują, że skóra sztywnieje ma tendencje do pękania. Do konserwacji skóry dobrze jest używać past o niezbyt zwartej konsystencji, najlepiej zawierających wosk pszczeli. Nie nadają się do tego płyny nabłyszczające do butów, które jedynie działają powierzchniowo a dodatkowo produkowane są na bazie rozpuszczalników, które jeszcze bardziej skórę wysuszają.
W efekcie zalecanej konserwacji skóra butów powinna zmięknąć i dopasowywać się do stopy, przez co sztyblety staną się wygodne.
Druga uwaga dotyczy zamków. Bardzo często nie zwracamy na nie uwagi dopóki się ne zepsują. Zalecamy czyszczenie zabłoconych i zapiaszczonych zamków. Taka operacja wykonana w miarę potrzeby pozwali przez długi czas cieszyć się sprawnymi sztybletami, które w swojej konstrukcji maja zamki błyskawiczne. Zamki nie wymagają jakichś specjalnych zabiegów typu „woskowanie” jedynie wyczyszczenie z piasku i końskiej sierści (ta najczęściej zbiera się w zamku z tyłu buta).
Reklamacje
Jeżeli jednak coś się zepsuje, to klienci nie pozostają sami z problemem. Sztyblety Hippica objęte są dwuletnią gwarancją. Nawet jeżeli reklamacja nie zostanie rozpatrzona pozytywnie można liczyć na naprawę odpłatną.
Bardzo prosimy, żeby do reklamacji przynosić czyste buty, również z wyczyszczonymi podeszwami. Brudne buty firma Hippica cofa do nas a reklamacja nie jest rozpatrywana!
Ze względu na sposób produkcji i proces technologiczny trzeba się liczyć z miesięcznym czasem oczekiwania na naprawę reklamacyjną. Niestety wymiana zamków w sztybletach nie jest prosta i nie zrobi tego pierwszy lepszy szewc. Na pocieszenie dodam, że wraz z nowymi zamkami wymieniane są podeszwy i mamy sztyblety prawie jak nowe.
Tu przemyślenia dotyczące wytrzymałości wszelkiego rodzaju sztybletów i butów do jazdy konnej. Sztyblety i czapsy są najczęściej reklamowanym wyposażeniem jeźdźca. Wynika to z trudnych warunków w których są eksploatowane. Używanie sztybletów tylko na jazdy znakomicie przedłuży ich żywotność. Traktowanie sztybletów jakby to były buty BHP jest błędem. Może warto rozważyć dodatkową parę butów roboczych. Wiemy, że kłopotliwe jest stosowanie się do tych zaleceń, jednak sztyblety nie służą do prac stajennych i sprowadzania koni z zabłoconych padoków. Chodzenie w sztybletach przez cały dzień zmęczy również niepotrzebnie stopę (pamiętajmy, że mają dosyć sztywną podeszwę bardzo przydatną do jazdy, ale niekoniecznie do całodziennego chodzenia po stajni).
Zobacz pełną ofertę sztybletów Hippica w aszym sklepie internetowym.