Czy każdy koń potrzebuje podkładki?

Obecnie duża część jeźdźców stosuje podkładki pod siodło w czasie treningów. Czy są one jednak niezbędne? Odpowiedź brzmi, nie. Stosowanie podkładek ma swój cel i zawsze wpływa na konia. Istotny jest nie tylko rozmiar ale też typ podkładki.

Dlaczego stosuje się podkładki?

Podkładki zwiększają amortyzację i stanowią dodatkową ochronę grzbietu konia. Mogą być też stosowane jako wypełnienie w przypadku, gdy koń stracił mięśnie np. po kontuzji. Na rynku są też podkładki z funckją wypełnienia korekcyjnego, które świetnie sprawdzą się u koni asymetrycznych, którym ciężko idealnie dobrać siodło. W tym przypadku saddle fitter dopasowuje najlepiej pasujące siodło, a z pomocą podkładki koryguje ewentualne asymetrie, tak aby koń mógł nabudować brakujące mięśnie. Bez podkładki, siodło u takiego konia mogłoby się zsuwać lub nierównomiernie rozkładać ciężar jeźdźca, co jeszcze bardziej pogłębiałoby asymetrie. Podkładki można zastosować też w celu zapobiegania się siodła do przodu lub do tyłu. Podkładka nie zrekompensuje jednak źle dobranego siodła, a w wielu przypadkach może pogorszyć sprawę.

Rodzaje podkładek

Na rynku mamy wiele typów podkładek, w zależności od marki, kształtu, czy wypełnienia. Ja skupię się dziś na kilku podstawowych. 

  1. Podkładka żelowa
    Często stosowana w stajniach rekreacyjnych ze względu na swoją niską cenę i łatwość w utrzymaniu jej w czystości. Podkładka ta ze względu na nieanatomiczną strukturę (brak kanału dla kręgosłupa) może powodować ucisk na kręgosłup. Dostępne na rynku podkładki żelowe z powierzchnią w formie kratki mogą powodować powstawanie punktowych ucisków na mięśnie grzbietu. Z tego względu zalecane jest stosowanie podkładki żelowej o równej powierzchni. 
  2. Podkładka miękka bez kanału
    Na rynku pojawia się zarówno z dekoracyjnym futerkiem jak i bez. Jest przystępna cenowo i powszechnie stosowana. Czasem posiada kanał na kłąb zwiększający cyrkulację powietrza i zapobiegający przegrzewaniu się grzbietu. Przy zakupie takiej podkładki należy sprawdzić, czy nie zawęża ona kanału siodła, ponieważ może to powodować uciski na kręgosłup. 
  3. Podkładka miękka z kanałem
    Najpopularniejszą marką produkującą podkładki tego typu jest Mattes. Zazwyczaj jest droższa od wymienionych wcześnie typów. Jej ogromną przewagą jest posiadanie kanału, dzięki czemu nie zawęża ona kanału siodła. Stosując taką podkładkę, mamy pewność, że kręgosłup konia jest bezpieczny. 

Podkładki pod siodła
Sprawdź jakie podkładki pod siodło oferuje sklep Tundra.

 

Jak dobrać odpowiednią podkładkę?

Najlepiej jest skonsultować się z saddle fitterem dobierającym siodło do konia. Tacy specjaliści mają ogromną wiedzę w tym temacie i pomogą z wyborem zarówno typu jak i rozmiaru, a wrazie potrzeby odradzą stosowanie jakiejkolwiek podkładki. 


Autorką wpisu jest Sara Nizioł - certyfikowana fizjoterapeutka koni.

Więcej informacji i bezpośredni kontakt do autorki znajdziecie na Instagramie lub Facebook 'u.