Podkolanówki jeździeckie
Skąd wzięło się użytkowanie podkolanówek w jeździectwie? Zasadniczą sprawą jest to w jaki sposób je używamy, to że podkolanówki zakładamy NA bryczesy zapobiega ich przesuwaniu, podchodzeniu nogawek bryczesów do góry a dodatkowo podkolanówka jest dodatkową warstwą ochronną, która wraz z czapsami i bryczesami zabezpiecza łydkę jeźdźca przed urazami od puślisk. Zasadniczo podkolanówki jeździeckie nie różnią istotnie od innych podkolanówek, które można normalnie kupić w sklepie, ale wzornictwo i niuanse wykonania sprawiają, że każdy jeździec chce mieć ich kilka par.
Można zauważyć parę rodzajów podkolanówek jeździeckich. Klasyka to podkolanówki jeździeckie z tradycyjnym wzorem w karo wywodzącym się z angielskiej szkoły jazdy. Proszę zauważyć, że takie skarpetki jeździeckie doskonale pasowały do bezrękawników/pulowerków w karo a do kompletu kaszkiet :-). Obecnie bardzo dobrze sprawdzają się podkolanówki z mikrofibry, gładkie lub zdobione różnymi motywami jeździeckimi (podkówki, koniki, strzemionka i koniecznie jednorożce). W dzisiejszej modzie jeździeckiej nie nie można się obejść bez podkolanówek z unicornem. Szaleństwo kolorowych skarpet jeździeckich dla amazonek sięga szczytów – nie podzielamy zachwytu podkolanówkami z nadrukowanymi końmi, ale rozumiemy chęć wyróżnienia się. Podobają się nam podkoniówki – podkolanówki końskie z dowcipnymi wzorami typu „słoma z butów”, 'jabłuszko z robaczkiem” czy „mucha na kupie” :-)
Warto zwrócić uwagę na sezonowość. Jedne podkolanówki z materiałów technicznych są dobre na lato a inne z dużą zawartością wełny merynosów lub specjalnie ocieplaną stopą doskonale sprawdzą się w zimie. Interesujące są podkolanówki z nadrukiem silikonowym na łydce, które w upalne dni mogą robić za czapsy.
Wspomnimy jeszcze o specjalnych podkolanówkach jeździeckich na zawody. Wyróżnia je wyjątkowa delikatność tej części podkolanówki, która opina łydkę - są prawie jak rajstopy.