Urazy u koni - kiedy chłodzić, a kiedy grzać?
Wcierki są powszechnie stosowanymi produktami w świecie jeździeckim. Występują one w różnych formach, jako wcierki, żele czy maści. Stosowanie terapii ciepłem i/lub zimnem związane jest z trzema fazami gojenia się urazu.
W pierwszej fazie występuje obrzęk, opuchlizna, bolesność i podwyższona temperatura uszkodzonego obszaru. Związane jest to z wystąpieniem stanu zapalnego tej okolicy. Ten etap trwa przez około 36 godzin od wystąpienia urazu. W tym przypadku stosujemy chłodzenie poprzez polewanie miejsca urazu letnią wodą (zawsze od dołu do góry) i/lub zastosowanie maści chłodzącej. Glinkę warto nałożyć na noc.
W drugiej fazie miejsce uszkodzenia staje się twardsze, a opuchlizna przestaje narastać. Na tym etapie stosuje się naprzemiennie zimno i ciepło. W pierwszej kolejności aplikujemy preparat rozgrzewający, który poprzez poprawę krążenia przyspieszy proces zdrowienia tkanki, a po 3-4 godzinach preparat chłodzący, który zadziała przeciwbólowo i zapobiegnie powstawaniu obrzęków.
W trzeciej fazie opuchlizna zmniejsza się, a czasem znika. Temperatura uszkodzonych tkanek wraca do normy, a miejsce urazu jest twarde i sztywne. Na tym etapie stosujemy preparaty rozgrzewające, które poprawiając ukrwienie, przyspieszą transport nowych komórek i usprawnią proces oczyszczania uszkodzonego obszaru.
Preparaty rozgrzewające - działanie.
Działanie maści i wcierek rozgrzewających sprowadza się do drażnienia zakończeń nerwowych, znajdujących się na powierzchni skóry. W rezultacie naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, poprawiając ukrwienie danej okolicy. Dzięki temu składniki odżywcze szybciej trafiają do tkanek, a szkodliwe produkty przemiany materii są z nich zabierane. Zmniejsza to stan zapalny i uśmierza ból.
Podczas końcowego etapu gojenia tkanek, organizm wymienia komórki oraz naprawia tkanki. Ciepło wspomaga ten proces, poprzez zwiększanie metabolizmu oraz poprawę ukrwienia, dzięki czemu potrzebne komórki trafiają szybciej do uszkodzonego obszaru.
Preparaty rozgrzewające- zastosowanie
- bóle i napięcia mięśni
- stany przewlekłe, takie jak choroby reumatyczne czy zmiany zwyrodnieniowe
- stany podostre (po około 3 dniach od urazu, trwa do około 2 tygodni, w zależności od rodzaju urazu).
Preparaty chłodzące- działanie
Niska temperatura wpływa na obkurczanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza wewnętrzne krwawienie w miejscu urazu. Krioterapia, czyli terapia zimnem, zmniejsza szybkość przewodzenia impulsów w nerwach ruchowych i czuciowych oraz wpływa na zmniejszenie poziomu acetylocholiny, dzięki czemu działa przeciwbólowo.
Preparaty chłodzące- zastosowanie
- świeży obrzęk
- stan zapalny
- świeży uraz
- po intensywnym treningu redukują łagodne stany zapalne i zapobiegają obrzękom
Zobacz jakie preparaty chłodzące i rozgrzewające są dostępne w naszym sklepie.
Chociaż terapia temperaturą jest bezpieczna i powszechna w stosowaniu, należy zwrócić uwagę na to, kiedy stosować poszczególne preparaty. Ważne jest także, aby nie przesadzić z wysokością temperatury. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura mogą uszkodzić zdrowe tkanki. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Stan ostry urazu z widoczną opuchlizną.
Autorką wpisu jest Sara Nizioł - certyfikowana fizjoterapeutka koni.
Więcej informacji i bezpośredni kontakt do autorki znajdziecie na Instagramie lub Facebook 'u.