Jeździectwo dla początkujących, czyli co warto wiedzieć przed pierwszą jazdą konną?

Jeździectwo z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Wiele osób wybiera właśnie taki sposób aktywnego spędzania czasu wolnego. I nie ma się czemu dziwić, ponieważ jazda konna wpływa dobroczynnie na naszą kondycję fizyczną (angażuje prawie wszystkie mięśnie naszego ciała – nawet te, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia) oraz na kondycję psychiczną.
Optymalny wiek do rozpoczęcia nauki jazdy konnej to 7-8 lat. Dziecko jest już wtedy na tyle rozwinięte fizycznie i psychicznie, że jest w stanie wytrzymać półgodzinną (zależy od stajni) lekcję w skupieniu.

Na szczęście jeździectwo nie ma górnych ograniczeń wiekowych i można zacząć jeździć konno w każdym wieku! :-)

Liczne zalety jazdy konnej.

„Przecież tam się nic nie robi, tylko siedzi”- często słyszy się taką opinię od ludzi, którzy nie siedzieli na grzbiecie konia. Ci, którzy zdecydowali się na pierwszą naukę jazdy konnej momentalnie zmieniają zdanie i bez wątpliwości zaliczają jeździectwo do sportu.

Jak już było wspomniane wcześniej, jazda konna angażuje prawie wszystkie mięśnie ciała (szczególnie nóg i brzucha), poprawia wydolność układu krążenia, obniża napięcia spowodowane stresem, kształtuje prostą postawę (w dzisiejszych czasach już od najmłodszych lat spędzamy dużo czasu w zgarbionej pozycji, co prowadzi do wielu nienaturalnych skrzywień kręgosłupa).

Jazda konna wpływa także pozytywnie na sferę psychiczną. Na lekcji jazdy konnej zapominamy o wszystkich problemach i stresach, ponieważ w 100% musimy skupić się na sobie. Obcowanie z koniem zwiększa pewność siebie, kształtuje odpowiedzialność, rozwija wrażliwość. Daje nam możliwość oderwania się od codzienności.

Gdzie udać się na pierwszą jazdę konną?

Zainteresowanie sportem jakim jest jeździectwo sprawia, że powstaje coraz więcej ośrodków jeździeckich, szkółek, stajni rekreacyjnych oraz gospodarstw agroturystycznych z możliwością jazdy konnej.
Gdy w naszej głowie zrodzi się pomysł rozpoczęcia uprawiania tej pięknej dyscypliny, musimy znaleźć miejsce, które pozwoli nam rozwinąć naszą nową pasję.

Na początek wybierzmy stajnię, która jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania – oszczędzimy sobie stresu związanego z długim dojazdem. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie wybranej przez nas stajni jeszcze przed umówieniem się na pierwszą jazdę. Będzie to pierwsze wrażenie jakie zrobi na nas szkółka. Poczujemy atmosferę stajni, która jest bardzo ważna, ponieważ będziemy spędzać tam nasz wolny czas. :-)

Gdy mamy wśród znajomych osoby jeżdżące konno, można zasięgnąć ich opinii na temat stajni. Jednak warto wyrabiać własne zdanie na temat ośrodków/szkółek jeździeckich. W końcu każdemu odpowiada trochę co innego.

W co się ubrać na pierwszą jazdę konną?

Na początku nie musisz inwestować w sprzęt do jazdy konnej. Trzeba się jednak odpowiednio się ubrać.

Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. Na koniu zawsze jeździmy w kasku z aktualnym atestem. Wszystkie szkółki jeździeckie powinny być wyposażone i mieć możliwość udostępniania bezpiecznych kasków jeździeckich. Warto przyjść wcześniej do stajni i przed lekcją dopasować kask do swojej głowy.

Zobacz ofertę kasków jeździeckich w naszym sklepie
Kask do jazdy konnej

Obuwie zawsze musi okrywać całą naszą stopę (wszelkie klapki, sandały baleriny grożą siną stopą :-)). Na pierwsze jazdy najlepiej sprawdzą się buty sportowe. Ważne żeby miały w miarę twardą podeszwę, dzięki czemu stopa będzie lepiej opierała się o strzemię. Z czasem warto wyposażyć się w sztyblety, czyli specjalne buty do jazdy konnej (chronią całą stopę, posiadają twardą podeszwę, usztywniają kostkę).

Na lekcję jazdy konnej zawsze ubieramy długie, niekrępujące ruchów spodnie. Po jakimś czasie warto kupić profesjonalne spodnie do jazdy konnej, czyli bryczesy.

Zobacz jakie mamy bryczesy
Bryczesy

 

Nauka jazdy konnej krok po kroku.

Pierwsze lekcje jazdy konnej zaczniemy na lonży (linie), wykonując wiele ćwiczeń, które będą pomagały nam w utrzymaniu równowagi na grzbiecie konia. Po takich lekcjach możemy spodziewać się zakwasów w naszych mięśniach. Na lonży nauczymy się podstaw jazdy konnej, oswoimy się z wysokością oraz poznamy wszystkie chody konia (stęp, kłus, galop). Gdy poczujemy się pewniej w siodle i instruktor pozwoli nam złapać wodze w dłonie, przyjdzie czas na jazdę „luzem” na ogrodzonym z czterech stron placu ( oczywiście nie wszystkie szkółki będą miały profesjonalny plac do jazdy konnej, ale ważne żeby miejsce to było bezpieczne). Po wielu jazdach samodzielnej jazdy po placu i staraniu kierowania wielkim zwierzem, przyjdzie czas na wyjazd w teren, czyli wyjazd za granicę stajni :-) Podziwianie przyrody z końskiego grzbietu to jedna z piękniejszych chwil w życiu!

W swojej nauce jazdy konnej warto przeplatać lekcje. Jazda na placu poprawia naszą technikę, natomiast wyjazd w teren uczy nas nowych sytuacji – trzeba pamiętać, że koń jest zwierzęciem nieprzewidywalnym i różnie reaguje na spotykające go sytuacje. Żeby dobrze jeździć konno, musimy dobrze poznać naturę konia.

Jeżdżąc konno musimy być świadomi, że z konia można spaść. I co najgorsze nie można przewidzieć kiedy to się stanie :-)
Wśród koniarzy mówi się, że kto nie spadł z konia ten nie jest „prawdziwym jeźdźcem”. :-)

Odkrywaj swoje pasje!

Jeździectwo daje nam możliwość obcowania z niezwykłymi zwierzętami jakimi są konie. Odkrywanie tych niezwykle majestatycznych zwierząt to przygoda na wiele, wiele lat.

Jaką jeździecką drogę wybierzemy będzie zależało tylko od nas ( sport wyczynowy, jazda rekreacyjna, rajdy konne), ale zawsze w tej drodze będzie nam towarzyszył koń, który może stać się nawet naszym czterokopytnym przyjacielem.

Spróbuj jazdy konnej – może okazać się, że jest to Twoja pasja na całe życie!


W tym miejscu doradzamy jak wybrać swój pierwszy sprzęt jeździecki
Jak wybrać swój pierwszy sprzęt jeździecki?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sprzętu jeździeckiego dostępną w sklepie Tundra